Vraťme do Evropy zdravý rozum

19.10.2018

V Praze dnes odstartoval proces změn Evropské unie – a to ve formě mezinárodní konference „Alternativy EU: Jde to i jinak“. Diskutovali na ní členové skupiny EFDD, zahraniční hosté, poslanci Evropského parlamentu i parlamentů národních a další političtí hosté.

Jak řekl úvodem europoslanec za Svobodné Jiří Payne, předkládá k oficiálně předloženým pěti scénářům budoucnosti EU šestý projekt, nazvaný JDE TO I JINAK, který dle jeho slov jako jediný zcela odstraňuje demokratický deficit. Společným cílem konference bylo odstartovat vážnou celoevropskou diskuzi na téma sjednocující alternativy k Evropské unii, která vytvoří prostor pro převedení dosavadní spolupráce na zcela jiné základy bez zbytečných ztrát, a to sametově. Na odbornou konferenci určenou i široké české veřejnosti, sdílenou v přímém přenosu i do zahraničí, naváže hned zítra (v sobotu 20. října) happening s názvem „Nová sametová revoluce“; koná se od 14:00 na náměstí Jana Palacha v Praze.

Na pozvání J. Payna, zaštítěné EFDD frakcí Evropského parlamentu, přijeli na konferenci významní zahraniční hosté: William Legge, 10th Earl of Dartmouth z Velké Británie, Bill Etheridge z Velké Británie, Igor Gräzin z Estonska, Georgi Nedelchev z Bulharska a další. Účastníci konference postupně představili, proč občané v jejich zemích nesouhlasí se současným stavem Evropské unie, a jak by na situaci měli politici reagovat.

„Evropská unie se musí změnit. Proto jsme připravili plán sametové proměny, která zachová pozitivní prvky spolupráce, a přitom odstraní demokratický deficit,“ uvedl Jiří Payne. Chce docílit, aby se euroskeptici sjednotili a společně prosazovali řešení. Jako inspiraci uvedl rozdělení Československa na počátku 90. let: „Lze to udělat během několika týdnů – přejít na smysluplnou spolupráci evropských států a pokračovat na jiných základech, bez demokratického deficitu, v systému, kde budou mít občané vliv na politické dění,“ zdůraznil Payne.

William Legge z Velké Británie (UKIP), 10th Earl of Dartmouth  spoluorganizátor konference, promluvil o situaci v Británii, souvislosti s Brexitem, vyjednávání s EU, proč potřebujeme alternativu. Igor Gräzin z Estonska (Eesti Reformierakond; Estonská reformní strana) nabídl pohled sebe coby jednoho z autorů deklarace estonské nezávislosti. Estonský poslanec hlasoval proti Ústavě pro Evropu, která předcházela Lisabonské smlouvě, nabídl pohled na alternativu jako politik východní Evropy. Georgi Nedelchev z Bulharska (Bulharská unie za přímou demokracii) prezentoval Bulharsko, které patří k nejmladším členům Evropské unie a Unie je tam vnímána značně odlišnou optikou než u nás. Georgi Nedelchev promluvil o místní situaci i jak Bulharsko může hledat alternativu k současnému uspořádání.

Videozáznam konference si pusťte zde

Co je to EFDD:

Evropa svobody a přímé demokracie (anglicky Europe of Freedom and Direct Democracy) je politická frakce v Evropském parlamentu. Byla založena po volbách do EP v roce 2009 a tvoří ji převážně britská United Kingdom Independence Party (UKIP) a italské Hnutí pěti hvězd. Do roku 2014 se jmenovala Evropa svobody a demokracie.