Mise k udržení míru

23.3.2022

Vyslání mise peace keeping má smysl, když jde o udržení míru. Jenže Putin i Lavrov opakovaně vyhlásili, že cílem aktuálního vojenského útoku Ruska je vytlačení NATO z území bývalých sovětských satelitů na hranici před rokem 1997. Problém NATO spočívá v tom, že tento fakt odmítá vzít na vědomí. Již jsme ve válce, při které má být přepsáno post-studenoválečné uspořádání. Zároveň chce Putin dokázat celému světu, že stát řízený tajnými službami je z vojenského hlediska efektivnější, než demokracie. Namísto svobodné soutěže na trhu chce prosadit družbu – jinak řečeno korupci. Za poskytnutí výhodnějších netržních cenových podmínek v nějakém projektu si koupí formální politickou podporu. A právě tomu se říká korupce.

Putin již více než deset let mluví o revizi výsledků studené války. Kdo jej sleduje, dávno ví, deklaroval, že změnu bude doprovázet válka. Chce prosadit bipolární politické uspořádání světa, ve kterém budou oba póly považovat protivníka za ztělesněné zlo. Celý svět se rozdělí na dva tábory.

V rámci ukrajinské invaze si vytváří lepší podmínky pro hlavní střetnutí, dokud nedosáhne výhodných pozic k útoku, kterým propojí území Ruska s Kaliningradem. V té chvíli v souladu s bezpečnostní strategií Ruska podnikne raketový útok jako první.

Putin ví, že Západ je bezradný. Ví, že všichni v NATO spoléhají na USA. A také ví, že USA zanedbaly investice do obrany podobně jako evropské státy, takže se momentálně neodváží na vypovězení války odpovědět. Na dozbrojení budou v USA potřebovat několik let. Do té doby se musí o svou bezpečnost postarat každý sám.

Opakovaně připomínám, že Česká republika nemá zajištěnou protiraketovou obranu, že je nepřítelem Ruska číslo jedna v Evropě a že je v pohodlném dosahu raket odstartovaných z Kaliningradu.

Pokud chce někdo v takovémto kontextu mluvit o vyslání mírové mise na Ukrajinu, musí předložit podrobnosti. Jaký by byl mandát? RB OSN? Na jakém území by měl být mír udržen? Jakými prostředky? Možná došlo k nějakému omylu a má se jednat o misi peace enforcing, tedy vymáhání míru. Ale tam platí to samé.

Jaká je tedy hlavní priorita české obrany? Poprvé jsem to formuloval v roce 2000: https://www.payne.cz/WP15/hrozi-nam-zasah-balistickou-raketou/. A opakuji to znovu: zajistit protiraketovou obranu.