Rodina s ručením omezeným

23.1.2014

Nevstupujte do manželství, založte si firmu s ručením omezeným. Navzdory ujišťování o podpoře rodiny je manželství nejméně výhodným svazkem. Ručení za láskyplný vztah je tak jako tak jen omezené.

Občanský zákoník, který udělal půlrok zpět, zavedl odpovědnost novomanželů za dluhy kteréhokoli z nich. V podstatě je to opatření, které usiluje, aby bylo co nejméně sňatků. Co kdyby měl novomanžel nějaké dluhy? Exekutor zabaví majetek nevěsty. A naopak. České pojetí rodinného práva nakládá na rodiče tolik povinností a regulací, že je s podivem, že ještě někdo manželství bere vážně. Proti rodině má například homosexuální registrace skoro jen samé výhody.

Myslím, že podle nového občanského práva je nyní výhodnější zakládat rodinu jako společnost s. r. o. – s ručením omezeným. Počáteční vklad je pouze koruna, případný rozvod se provede likvidací společnosti a nejsou k tomu zapotřebí advokáti, dospělé děti lze přibrat za partnery, aby mohly spolurozhodovat, mnohé rodinné výdaje lze prohlásit za náklady a odečíst si je z daní, společné vlastnictví se dá snadno upravit při založení, … atd. Na rodinu s r.o. nemůže sociálka a dokonce lze dostat podporu pro drobné podnikání – třeba matky v domácnosti, a to ještě zároveň s podporou pro svobodné matky. A hlavně ručení je v případě dluhů jen omezené, což je mnohem lepší, než osobní bankrot. Stejně už dnes málokdo bere rodinu jako absolutní závazek, ručení za láskyplný vztah je jen omezené. Nakonec rodina s r. o. není nic jiného, než rodinný závod, který rovněž zavádí občanský zákoník tak milovaný jistými politiky, že jej prosadili navzdory vážným varováním, že nastane katastrofa. Jenom je to výhodnější, než normální sňatek.

Už dlouho nevěřím politikům, kteří tvrdí, že podporují rodinu. Občanský zákoník dokazuje, že to nemyslí vážně.