Proč nebyly schváleny ústavy?

duben 1992 

Volby jsou přede dveřmi a mnozí se cítí být znepokojeni tím, že nebyly schváleny nové ústavy a jiný volební systém. Mnozí se obávají velkého počtu kandidujících politických stran. Proč ke schválení ústav nemohlo dojít ?

Ústavní právo a volební zákon musí respektovat v každé zemi existující systém politických stran. Jinak bývá v ústavě zakotvena role vlády, otázka její důvěry a odvolání, politické odpovědnosti, rozpuštění parlamentu a další podrobnosti v závislosti na tom, zda je politických stran více, zda jsou pouze dvě či zda se jedná pouze o jednu politickou stranu, na což máme ještě poměrně čerstvé vzpomínky.

Nejsme-li dostatečně seznámeni s politickým spektrem, či není-li dostatečně vykrystalizováno, nemůžeme se ani shodnout, jaký ústavní systém by pro nás byl nejvýhodnější. Naopak ale ústava a volební systém utváří strukturu politických stran a politické spektrum. Patrně nelze skočit přímo do nového ústavního rámce bez pozvolného vývoje jak politických stran, tak i ústavního práva. Možná jsme podlehli laciné iluzi, že vše zvládneme rychleji, než odpovídá přirozenému vývoji.