Prezidentův proslov

26.12.2020

Zásadně píši toto slovo dvojím způsobem. Pokud se jedná o politika, kterého stojí za to respektovat, píši ‚president‘, jak mi velí klasické vzdělání. Pokud se jedná o pokryteckého, nemoudrého člověka dvojí tváře, píši zásadně ‚prezident‘.

Vyslechli jsme dnes proslov mstivého a nevraživého staříka. Možná už vůbec nezáleží na tom, co říká. Možná už jde jen o to, jak jej bude soudit budoucnost. Přesto se můžeme zamyslet nad jeho vizí. Ve svém vidění světa se v mnohém se dopracoval na pozice podobající se Gustávu Husákovi.

V souladu s komunistickou praxí je Zeman přesvědčen, že opozice je hloupá a měla by mlčet. Dokonce by měla přestat být opozicí a měla by podporovat vládu, jako tomu bylo v Národní frontě. Vzpomínám, jak Husák kdysi prohlašoval o disidentech, kteří s ním chtěli diskutovat, že „tyto skupinky nic neznamenají“. A jak se před koncem své politické kariéry přesvědčil, něco naštěstí znamenaly.

Husák své prorocké vidění o opozici vždy doplňoval údaji o tom, jak země vzkvétá. Všichni při tom věděli své. Zeman současnost za vzkvétání označit nemohl, tak se v proslovu alespoň přímo vyžíval v děkování všem možným loajálním skupinám obyvatel. Podobně jako Husák zapomněl, že jsou i jiné skupiny, že jsou mezi námi zbídačelí živnostníci, obchodníci, hospodští, turističtí průvodci, opovrženíhodní poskytovatelé služeb. Vládní pomoc se k nim opravdu nedostává a tak není divu, že se jim už nedostává ani trpělivosti. Chudáci nic nedokázali, takže musí mlčet a neměli by ani kandidovat ve volbách. A ještě jim vylepšil náladu výrokem, že pomoc by se vlastně měla změnit na úvěr a měli by jí vracet. Nepotěšil je, opravdu nepotěšil. Nelze se divit, že nám stoupá počet lidí zasažených depresemi a že stoupá počet sebevražd.

Občané by vůbec podle Zemana neměli přemýšlet, diskutovat, mají mlčet a poslouchat, co jim vláda přikazuje. Ale přesně to nám přece vždy opakoval Husák. A dnes by měli navíc nosit roušky a dát se očkovat. Pozapomněl jaksi připomenout, že jeho bájný hrdinný Prymula použil lživý trik, který měl zastřít naprostou nepřipravenost vlády na epidemii a neschopnost postarat se o zásobování vnitřního trhu, a vyzval k amatérskému šití roušek. V USA jeho nápad otestovali, podomácku ušitá rouška měla měřitelný efekt, teprve když sestávala z 16 vrstev. Burešova vláda, podle Zemana hrdinná, dodnes neměla odvahu omluvit se za tuto lež, možná to je právě důvod, proč u nás ani drakonická opatření nepřinášejí zlepšení. Zeman se dovolával vědeckých argumentů a zapomněl si všimnout, že ochranu poskytují pouze certifikované roušky a to pouze v míře, která je na certifikátu vyznačena. Taková drobná věcná neznalost. Mimochodem po husákovsku vyzývá národ k nošení roušek a přitom sám na sobě žádnou nemá. Kdo by si nevzpomněl na to, jak pořádal poradu v Lánech, kde roušku neměl nikdo.

Sám Zeman je ve svých očích svatý a má patent na pravdu (s výjimkou situací, kdy si musí protiřečit a prohlásí, že jen blbec nemění názor). Věcné neznalosti jsou v jeho případě vyloučeny. Že není rouška jako rouška a že je účinná pouze podle výrobního certifikátu, což je banální fakt, o tom Zeman nepotřebuje diskutovat. Že očkování je předmětem diskuse odborníků, že existují různé vakcíny, o tom také propagandisticky nepotřebuje přemýšlet. Nechte se očkovat čímkoli. Husák by jistě dodal, že plán očkování splníme a překročíme. A o tom, že bychom se měli věnovat také jiným alternativám řešení krize, než je očkování, o tom ani on ani vláda nemají tušení. A hlas lidí, kteří nic nedokázali, a hlas opozice pro jistotu Zeman ani jeho vláda, vedená nemorálním člověkem, nikdy neposlouchají. Povýšený proslov, patent na pravdu, či jinak řečeno axiomaticky definovaná ‚vedoucí úloha‘, to měli oba prezidenti také společné.

V rámci vánoční atmosféry pokoje a míru neváhal Zeman zaútočit na vybrané nepřátele – na novináře. Vynechal jenom ohleduplně, že kdysi navrhoval kulomet jako definitivní řešení otázky novinářů. Zcela by mu stačilo vydávat tiskové zprávy prostřednictvím mediálního slouhy bez médií. Diskuse je zbytečná. Kdo se mu znelíbí, je pro něj třídním nepřítelem na věčné časy. Třídní nepřátele Husák také moc dobře znal a hodili se mu v projevech. Ale možná, že vlastně Zemanova nenávist nesahá až za hrob. Sahá jen k hrobu. Na příkladu senátora Kubery jsme mohli vidět, jak mu hned po smrti nabídnul odpuštění v podobě státního vyznamenání, ačkoliv cestu do demokratické části Číny z hloubi srdce nenávidí. I na tom by se s Husákem shodli. 

Na rozdíl od chudáků, kteří nic nedokázali, Zeman již dokázal například znectít funkci presidenta, poškodit obraz České republiky v zahraničí, oslabit naše postavení v NATO, poškodit morální vývoj národa, uvést do politiky hrubá a sprostá slova, zakázat svobodnou demonstraci, krýt korupci, poklonkovat totalitnímu diktátorovi … no je toho ještě víc.  

Na Zemana nebudeme vzpomínat v dobrém, ale nebude to nenávist až za hrob. Bude to věcná demokratická svobodná diskuse, která dost jistě povede k tomu, že Zeman po boku komunistických funkcionářů zůstane i nadále jenom ‚prezidentem‘.