Politici by se měli omluvit

366278_clanok_foto_260

Bojíte se fronty při výměně řidičáku? Existuje řešení, ale chce to lepší politiky

11.10.2013

Politikové by se měli omluvit. Když rozhodnou, že se budou vyměňovat nějaké průkazy, není to odpovědnost občanů, ale politiků. Není to tak, že občan je hnaná zvěř a musí se podřídit. Tak tomu bylo za minulého režimu a politikové v posledních letech obnovili totalitní pojetí státu. Je zcela nedůstojné, aby v demokratickém státě občan s platným řidičským průkazem trávil hodiny času ve frontách, protože zákonodárci nehájí jeho zájmy.

Doslýcháme se, že v souvislosti s řidičskými průkazy příslušné úřady již nabírají další a další úředníky v očekávání návalů a front. Úředníci se radují z budoucích proplacených přesčasových hodin. Internetová předregistrace na úřadech je prý zcela plná. Jakoby se státní správa radovala z toho, jak zase poníží občany.

Přitom existuje jednoduchý trik, aby žádné fronty nikdy nevznikly. Zákon musí stanovit, že platnost řidičského oprávnění končí v daném roce každému v den jeho narozenin. Žádná velká nespravedlnost se tím nestane, pokud někomu končila platnost, stejně s tím počítal, pokud je někomu zkrácena platnost, dobře ví, kdy má narozeniny.

V době krátce před oslavou narozenin, víme přece, že si to všude na světě lidé nechávají na poslední chvíli, si každý na úřadě vyzvedne nový průkaz. Příslušný úředník se mu v klidu omluví, za nepříjemnosti, které mu stát působí novou legislativou, popřeje mu vše nejlepší k narozeninám a předá mu nový průkaz. Zatížení úřadu je rovnoměrné po celý rok, nikdo se nemusí zaučovat, nemusí se zvyšovat počty úředníků (což je mimochodem nesmírně drahé) ani proplácet přesčasy a nikde nevzniknou žádné fronty. Principy krizového řízení doporučují za všech okolností se vyhnout opatřením, která zbytečně koncentrují agendu do krátkého období, za všech okolností se vyhnout jakýmkoli nestandardním úřednickým strukturám.

Až budete ztrácet čas při výměně řidičáků, podobně, jako jste jej ztráceli při výměně pasů a občanek, myslete na to, že za to mohou neschopní politikové, pro které váš čas nic neznamená, a kteří vaše zájmy při rozhodování nezohledňují. Dobře víme, že politikové i nově vzniklých stran, patrně z důvodů nevzdělanosti, hájí zájmy vlády proti vůli svých voličů, pokud nehájí jen svoje zájmy. Nepochopili, že v demokracii je parlament protivládní institucí, která má jediný úkol: odvolat vládu, pokud navrhuje něco, s čím voliči nesouhlasí nebo co jim působí komplikace.