„Operace postupuje podle plánu!“, říká Putin

17.8.2023

Ale nám se možná na první pohled zdá, že tomu tak není. Měli bychom si znovu položit otázku: jaký plán vlastně Putin uskutečňuje? Chystal ho nějakých patnáct let.

Putin naplánoval nové rozdělení světa. Opakovaně to veřejně deklaroval, to jenom my jsme to dosud nebrali dostatečně vážně. Pokud někdo nevěří, že se mu to podaří, tak se mýlí. Vytvořit nepřátelství, když může nabízet miliony dolarů na úplatcích, je snadné. A Západ vždycky podlehne korupci. Rozdělení světa bude mimo jiné zahrnovat zcela jiné pojetí etiky v politice, a organizovaná korupce motivovaná politicky, je nejsilnější zbraní proti Západu. Putin tvrdí, že jeho politický styl je efektivnější, než zkažená nefungující demokracie. A také dělá všechno pro to, aby v každém jednotlivém státě demokracie nefungovala. V Putinském politickém systému je korupce jeho součástí.

Putin si uvědomil, že v nově rozděleném světě bude postavení RF v bloku BRIKS (a v rámci toho také jeho osobní mocenská pozice) silnější, než při jakékoli spolupráci s Evropou či dokonce s USA.

Rozpůlení světa však zabere nějakou dobu. První studená válka potřebovala v letech 1950-1953 v Koreji tříletý konflikt, než se mezi velmocenskými bloky ustálila pravidla – veřejně deklarovaná i tajná diplomatická ujednání, která pak platila po desetiletí. A také ty tři roky trvalo, než světová veřejnost vzala na vědomí, že najednou žije v rozděleném světě.

 

Oboustranné sankce tento proces rozdělování doprovázejí i vytvářejí s vysokou efektivitou. Západ si musí zvyknout, že bude žít bez východní ropy a plynu, Východ si musí zvyknout, že bude žít bez většiny západních produktů. Musí se ukončit mnoho projektů od kosmického výzkumu až po výrobu automobilů. Končí mnoho společných vědeckých programů. Univerzity budou muset dramaticky redukovat studijní programy pro příchozí z poza opony. Musí se stáhnout investice, jinak jsou nebo budou znárodněny. Zabavuje se osobní majetek nepřátelských osob na opačné straně rozděleného světa. Vzájemný obchod dramaticky klesl nebo klesá téměř k nule. Přestává se investovat přes hranice bloku. Na obou stranách nové železné opony se zbrojí. Zvyšují se náklady na tajné služby a aktivity tajných služeb se mnohonásobně navýšily. Na hranicích se instaluje oplocení mnohem sofistikovanější, než jaké dokázali vymyslet komunisté.

Končí éra volného obchodu, kdy mohl kdokoli cokoli kdekoli koupit, mohl to kamkoli odvést a tam s tím cokoli udělat nebo to komukoli prodat. Budou se rozšiřovat regulace omezující obchod s citlivými položkami. Přeshraniční turistiku omezí vízová politika.

Bylo by naivní myslet si, že se obchod přes železnou oponu zase obnoví. Maďarsko a Slovensko mají poslední příležitost dostat se na opačnou stranu rozděleného světa. Také Indie má poslední příležitost rozmyslet si, kam chce patřit. Turecko bude muset ve vlastním zájmu nabízet svá letoviska turistům ze stejného bloku, protože v dosavadních počtech rekreantů z východu nedokáže rozlišit turistu od agenta. Naopak Finsko a Švédsko v poslední chvíli přebíhá na západní stranu, výrazně si tím usnadní život, napětí se o to více koncentruje na Ukrajině. Pokud by platilo srovnání s korejskou válkou, pak jsme asi v polovině procesu, který svět rozděluje, a také by to znamenalo, že jsme v polovině války na Ukrajině. A jednou z možností, jak může válka na Ukrajině skončit, podobně jako v Koreji, je také varianta vzniku dvou státních útvarů. Pokud se Západ výrazněji nepostaví na podporu Ukrajiny, bude se muset připravit na podobné děsivé napětí mezi Ukrajinou a agresorem, jako máme mezi oběma korejskými státy. A také na to, že se z Běloruska a z okupovaných částí Ukrajiny stane něco podobného Královci – velká startovací raketová rampa pro ostřelování na Evropy.

Putin si možná představuje, že v jeho půlce světa se bude 24. únor 2022 jednou slavit jako svátek formou vojenských přehlídek na Rudém náměstí. A jeho jméno bude vzýváno jako jméno mesiáše, který zahájil odloučení bloku BRIKS od USA a prohnilé a zkažené Evropy.