Komise z nás dělá idioty

Evropská komise se rozhodla rázně bojovat proti euromýtům tím, že je uvádí „na pravou míru“. U nás se do boje zapojilo oficiální zastoupení Komise v Praze.

Podívejme se na mýtus, podle kterého EU zakazuje silné vysavače. Komise vysvětluje, že od září 2014 se mohou prodávat pouze vysavače s příkonem maximálně 1600 wattů a od 1. září 2017 se dále limit snížil na maximálních 900 wattů. Uvádí jediný argument: EU přece omezuje pouze příkon, nikoli sací výkon! Zákazníci tedy budou nadále vysávat za použití vysokého výkonu, omezený bude pouze elektrický příkon. Komise to přece dělá v zájmu našeho dobra! Doslova píše: „Vyšší příkon tedy není zárukou lepšího sacího účinku, ale s jistotou se projeví na účtu za elektřinu.“ A důvod, proč se komise tak stará o naše dobro: „Evropská unie dlouhodobě podporuje omezování energeticky neúsporných přístrojů.“

účinnost

Již na základní škole se ve fyzice probírá pojem účinnost (označuje se řeckým písmenkem η) a je to podíl výkonu a příkonu. Výkon je užitečná energie, v našem případě síla nasávání. Příkon je spotřeba elektřiny. Zároveň se učí, že účinnost je vždy menší než 1, protože každý stroj má nějaké ztráty. Stoprocentní účinnost má pouze perpetuum mobile, tedy zařízení, které dovede běžet donekonečna a nespotřebovává při tom žádnou energii. Je to vlastně jen důsledek zákona zachování energie.

Komise nám tedy tvrdí, že svou regulací sice omezila příkon na 900W, ale sací výkon zůstane stejný. Takže si můžeme například koupit vysavač s příkonem pouhých 900W, který nám bude poskytovat sací výkon nějakých 1800W, na který jsme byli zvyklí u vysavačů se spotřebou 2000W. Ó jak blahovolná je Evropská komise: vždyť nám nezakázala perpetuum mobile, klidně můžeme mít vysavače, které poskytují větší sací výkon, než kolik energie jim dodáme.

Jako fyzik však musím konstatovat, že Komise svým vyvracením vzbuzuje jen výsměch. Kdyby jí skutečně šlo o úspory energie, mohla by stanovit minimální účinnost vysavačů (dobré vysavače mají účinnost kolem 90%, ty horší 75%). Komise v nezřízené touze po moci však raději zakázala všechny silnější vysavače. A nezapomněla svůj argument podepřít čísly: „Přijatá opatření sníží roční spotřebu elektrické energie v EU o 30% a emise o 15%. Oproti scénáři bez opaření se jedná o úsporu elektřiny ve výši téměř 20 TWh, což odpovídá třetině roční spotřeby elektřiny České republiky. Emise skleníkových plynů budou o více než třetinu nižší, než kdyby žádná opatření nebyla přijata.“

vysavač

Komise nám chce při vyvracení mýtu namluvit, že produkce třetiny všech evropských elektráren se spotřebovává jen na ztráty ve vysavačích, což svým zákazem napraví? Komise nám chce namluvit, že údajné snížení emisí o 15% se rovná snížení o více než třetinu?

Připomnělo mi to dávnou příhodu za studií na Matematicko-Fyzikální fakultě. Jistý občan tehdy napsal na ÚV KSČ, že vynalezl perpetuum mobile. Vylíčil barvitě politicko-propagandistické výhody takového objevu včetně konstatování, že staré spalovací motory by mohlo komunistické Československo nějak levně prodat západním Němcům a že v důsledku nekonečných zdrojů energie bude možné na Petříně založit skleníky, kde budeme pěstovat banány. Doplnil svůj vynález podrobnými technickými výkresy. Měl jenom jednu drobnou podmínku: trval na tom, že Federální shromáždění musí zrušit zákon zachování energie. Komunistickým papalášům se návrh zalíbil, nicméně dříve, než se přistoupilo k realizaci, požádali ve slabé chvilce MFF UK, aby ke zlepšovacímu návrhu vypracovala odborný posudek. A protože profesorům se na takové blbosti nechtělo trávit čas, předali to nám studentům, abychom si procvičili formulační schopnosti při zpracování odpovědi. Dokumenty byly označeny jako přísně tajné, takže tím patrně došlo k vyzrazení státního tajemství.

Propaganda Evropské komise má ještě těžší kalibr, než měla komunistická propaganda v dobách totality. Jenom v Bruselu zapomněli, že Evropský parlament bude muset ještě zrušit zákon zachování energie. A v důsledku teorie relativity bude nutné zrušit i zákon zachování hmoty. Na rozdíl od komunismu europropaganda nepodléhá utajení, takže si to každý může přečíst na https://ec.europa.eu/czech-republic/news/euromyty_cs.