Koalice průměrných s neschopnými

4.2.2023

Povolební peripetie na pražské radnici se patrně chýlí ke konci. Je však zajímavé čistě hypoteticky si položit otázku, proč k tak neobvyklé situaci došlo?

Ačkoliv ODS ujišťuje veřejnost, že se zbavila svých kmotrů, není to tak úplně pravda. Podle stanov se sice v ODS konají primární volby k výběru kandidátů do voleb, ale je veřejným tajemstvím, že výsledek primárek bývá znám dříve, než se konají. Je veřejným tajemstvím, že někteří delegáti dostávají v průběhu vícekolových voleb prostřednictvím SMS instrukce, jak mají volit. Platí pravidlo, že strana, která nahradí ve vnitřních procedurách férovou soutěž zákulisními dohodami, ztratí čestné a schopné členy a octne se v personální krizi – nebude schopná dosáhnout výrazného úspěchu a nebude schopná obsadit křesla ve vládě skutečně schopnými lidmi.  Jeden přítel to kdysi popsal: „V ODS došlo k uzavření koalice průměrných s neschopnými. Vědí, že budou mít za všech okolností většinu a že si tak do všech funkcí prosadí svoje lidi. Mají jediné přikázání: nedopustit, aby se do jakékoli funkce dostal chytrý schopný člověk – ukázalo by se, jak jsou neschopní.“ Kdosi k tomu dodal: „… a všeho schopnými.“ Pro kmotry je to ideální konstelace. 

ODS měla prvních pár roků jakž takž fungující primárky, pak se jich zmocnili kmotři. Za tři desetiletí neměla ODS odvahu změnit své stanovy tak, aby garantovaly férovou soutěž. Kmotři, kteří určují, kdo bude kandidátem, nezmizeli, mají v ODS stále vliv. Férovou soutěž si nepřejí. Jiný můj přítel, který Petru Fialovi mezi čtyřma očima řekl: „Uvědomujete si, že jste předsedou jen z dopuštění kmotrů, že až Vás nebudou potřebovat, sesadí vás!“ byl vyloučen z ODS o tři měsíce dříve, než Klaus junior.

Fialova vláda je u moci rok. Kmotři v ODS nejsou spokojeni, jaké zastoupení ve vládě dostali. Fiala jim možná vědomě nedal ve vládě prostor, snad s malou výjimkou. Je to sice naprosto hypotetické, ale troufnu si tvrdit, že tito kmotři vedou jednání o sesazení předsedy vlády. A existují vlivní členové ODS, kteří bytostně nesnášejí Piráty, a ti mají také své zájmy odlišné od stávajícího uspořádání. Ti také nejsou proti takovým jednáním.

Podobná situace může být mezi některými politiky Babišova hnutí, také jsou nespokojení. Napevno počítali s významnými funkcemi a se vším (zjevným i neveřejným), co s nimi u nás souvisí. A funkce se nedostavily. Jako důvod vidí osobu svého předsedy Andreje. Jeho osoba je důvodem k minimálnímu koaličnímu potenciálu. Naděje, že by se to v budoucnu zlepšilo, je mizivá. A ze sondážních rozhovorů mají informaci, že kdyby došlo ke změně na předsednické funkci, otevřela by se cesta ke spolupráci.

A do třetice i okruh přátel Klause seniora má možná zájem, aby Fiala nebyl předsedou vlády. Opět je to jen hypotéza.

Zajímavý je nulový diskusní odpor členů ODS proti kampani, která tvrdí, že Fiala nedělá nic pro lidi a že jeho vláda je hrozná, a když něco dělá, je to pozdě. Fakta vypovídají o něčem jiném, za normálních okolností by byla argumentace z řad členů ODS zřetelně viditelná. A v uplynulém roce se z nějakých důvodů členové ODS svého předsedy nezastávají. Buď je to generace těch obzvláště podprůměrných, nebo k tomu mají své důvody.

Jak by tedy potom nová vláda vypadala? Možností je více. Jeden příklad za všechny: místo pětikoalice by mohla vzniknout koalice dvou stran se 72 mandáty hnutí ANO a s 34 mandáty ODS. Možná by zahrnovala ještě někoho ze stávající koalice. Možná by to některým kmotrům zvýšilo jejich vliv.

Vraťme se tedy k původní otázce. Čistě hypoteticky, co když peripetie na pražské radnici představovaly taktiku odložit proti vůli Petra Fialy ustavení nového zastupitelstva do prezidentské volby? Předpokládalo se, že zvítězí Babiš, takže jeho hnutí by už nemělo v čele morálně pochybnou osobu. Peripetie zároveň vyhrocují odpor proti stále úřadujícímu primátorovi. Otevře se prostor pro dalekosáhlá jednání o novém uspořádání a do něj nepochybně patří i pražská radnice. Pro vyvážení zamýšlené koalice to může hrát roli. Je veřejně známou informací, že někteří kmotři mají zájmy právě na rozhraní vládní a pražské politiky. Každý, kdo zná jména kmotrů v ODS, může sledovat jejich ‚pohyb‘ a může si udělat svůj názor.

Kdyby Babiš čistě teoreticky 8. února obětoval funkci poslance i předsedy hnutí, mohlo by to strhnout lavinu změn na české politické scéně. Výsledkem by možná byla kolice ještě neschopnějších s ještě průměrnějšími. A Babiš by mohl z Průhonického pohodlí ve svůj prospěch uplatňovat masivní vliv na českou politiku. Ale ještě jednou opakuji: je to jen taková hypotéza, čistě teoretická úvaha.