Debata o základně je předčasná

11.4.2022

Vypadá to, že se u nás rozpoutala vášnivá debata pro a proti USA. Zatím se zdá, že vůbec nejde o NATO nebo základnu, že jde jenom o protiamerické emoce. Někteří jsou proti USA a pro Putina, někteří jsou proti USA i proti Putinovi.

Podstatná je přece naše bezpečnost. A ta je součástí bezpečnosti celé Aliance. Můžeme deklarovat, že chceme svou účast v Alianci minimalizovat, Francouzi to kdysi udělali, protože měli jaderné zbraně. Ale v takovém případě si musíme svou obranu zaplati sami. V rámci Aliance nám stačí pár desítek stíhaček, pokud chceme spoléhat na své síly, musíme jich mít víc než sto dvacet. K tomu ještě podzvuková letadla. Musíme si pořídit vlastní protiraketovou obranu pro všechny typy raket. Musíme lépe zabezpečit obranu našich hranic. V případě napadení – jsme Putinův nepřítel číslo jedna v Evropě a slíbil, že nás vysvobodí z NATO – se musíme sami ubránit minimálně stejnou dobu, jako Ukrajinci, ale bez přísunu zbraní ze zahraničí. Těžko můžeme spoléhat na nějakou masivní pomoc, když si nepřejeme přítomnost cizích vojáků na našem území.

Tak pojďme přemýšlet o jiné alternativě. Jaká jsou naše bezpečnostní rizika? Nyní to je útok raketou na naše území. Jsme  nepřítelem číslo jedna v Evropě. Jinak řečeno, první Putinova raketa by letěla na Prahu. Nejpravděpodobněji z Kaliningradu, to je tisíc kilometrů, v ideálním dosahu raket.

K protiraketové obraně bychom mohli použít například systém Patriot. Koupili si ho Poláci, mají ho Slováci. Na pokrytí celého našeho území bychom jich potřebovali minimálně 5. Jeden stojí, odhaduji, asi padesát miliard. Pokud bychom se zapojili do nějaké formy společné protiraketové obrany, může to naše riziko alespoň zčásti vyřešit a náklady snížit.

Takže pojďme diskusi trochu konkretizovat: máme nyní na účtu ministerstva obrany volných 250 miliard a další finance, na provoz a budoucí modernizaci? A máme na účtu další finance, na protitankovou obranu, drony a další bezpilotní prostředky…? Takže doporučuji začít skutečnou diskusi, až bude na stole reálný návrh.

A jaké podmínky si vyjednat? Smlouva o radaru obsahovala ustanovení, že budeme mezi prvními, kdo bude dostávat přesná data o globální balistické bezpečnosti. Smlouvu pohřbil Topolánek, který dodnes nepochopil, o co se tehdy jednalo. Dneska jsme cílem prvního ruského útoku a nemáme žádnou obranu. Jsme v situaci, že prosíme o pomoc, tehdy jsme mohli mít úžasné výhody. Něco podobného už nevyjednáme, takže v pořádku jsou standardní smluvní podmínky (kromě standardní smlouvy o konkrétním řešení smlouva SOFA atd.).