Bez korupce

20.5.2014

Korupce je pokus, aby svobodnou soutěž nevyhrál ten nejlepší. Stejně tak každá dotace je pokusem dosáhnout toho, aby nevyhrál ten nejlepší. Protože ti, kdo bojují proti korupci, zároveň zpravidla podporují a obhajují dotace, nemohou nikdy ničeho dosáhnout.

V posledních letech se u nás vyrojily zástupy bojovníků proti korupci. Je to úsilí jistě záslužné, ale nejsou vidět výsledky. Naděje, které do těchto iniciativ občané vkládali, se obracejí v beznaděj.

Jak je to možné? Vždyť proti korupci bojují všechny politické strany a všichni politikové, ale přesto nic se nemění.

Někteří doufali, že nám ve vyhánění korupce pomůže Evropská unie. Nyní se diví, že naopak korupce roste s každým dalším bruselským programem. A často jde o korupci desetkrát i stokrát větší, než jakou známe od nás.

Beznaděje se prohlubuje a šíří se rezignace.

V Bibli se píše, že když vyženete zlého ducha, přijde na jeho místo sedm horších. Proti negativním hodnotám je nutné postavit pozitivní. Nestačí vyhánět korupci, je nutné místo ní nastolit něco pozitivního. Prostředek k vyhnání korupce je jen jeden – vášnivé zaujetí pro férovou soutěž. Odvykli jsme si hrát férově. Být poctiví ne proto, že by nás někdo mohl nachytat, ale proto, že to je správné. Dokonce i sport, o kterém se dříve předpokládalo, že se tam naučíme spravedlivé hře, je dnes zkorumpovaný.

Nemám nic proti bojovníkům proti korupci, jejich úsilí je správné, jenom považuji jejich snažení za velice neúčinné. Korupce je pokus, aby svobodnou soutěž nevyhrál ten nejlepší. Stejně tak každá dotace je pokusem dosáhnout toho, aby nevyhrál ten nejlepší. Protože ti, kdo bojují proti korupci, zároveň zpravidla podporují a obhajují dotace, nemohou nikdy ničeho dosáhnout. Platí to i o současném ministrovi financí, který vyhrál volby s hesly o potírání korupce, ale jeho podnikání je založeno na sklízení dotací ve velkém. To není jenom rozpor nebo střet zájmů, to je schizofrenie.

Chceme-li se korupce opravdu zbavit, potřebujeme získat zásadní podporu pro svobodnou férovou soutěž a zároveň pro boj proti všem dotacím.