Janko Šafárik
* 14.11.1814  † 19.7.1876 

vědec, lékař, filolog, archeolog, numismatik, muzeolog, knihovník, historik, knihovník, slavista

 

lfancy3.gif (583 bytes)

 

MUDr. Janko Šafárik * 14.11.1814 Kiskörös Hu † 19.7.1876 Bělehrad

Rodiče: Ján Šafárik * 1783 Csetnek - Štítnik, Gömör és Kis-Hont vm. Košický kraj † ?

Zuzana Laučeková Šafáriková * ? Martin † ? dcera spisovatele a překladatele Matrina Galika Laučeka

Sourozenci: Janko Šafárik * 14.11.1814 Kiskörös Hu † 19.7.1876 Praha 
Manželka:

Karolína Hajnoci Šafáriková  * ? † ?

Děti:

Pavel Šafárik * 1846 Bělehrad † 1902 Bělehrad

lfancy3.gif (583 bytes)

 

tři doktoráty - medicíny v Budapešti, práv v Bratislavě, filosofie v Jeně (honoris causa)

 

Jeho otec, Jan, byl bohatý statkář a starší bratr slavného slovanské Paula Josefa Šafaříka. Zuzana matka byla dcerou evangelických kněží, kazatelů a slovenský spisovatel Martin Galik Laučeka.
Základní škola učil ve svém rodném městě, v roce 1821 jde do Novi Sad , kde jeho strýc byl ředitelem a profesorem srbského střední školy. Skončil německou školu a vysokou školu.
Po dokončení střední školy, v roce 1829, on šel do Pozsony (dnešní Bratislava ), kde začal studovat filozofii a právo. O tři roky později, studie nechává a pokračuje do Budapešti, kde studoval lékařskou fakultu, a v roce 1834 odešel do Vídně, kde studie končí v roce 1837; 21. července 1838 se stal doktor lékařských věd.
Po absolutoriu odešel do Prahy , kde působil v archeologii a slovanských studií. 1840 opět přichází do města Novi Sad, kde se stal městem doktor, a pak začne jeho spolupráce s Matica srbštině . V Novi Sad zůstal až do roku 1843, kdy se přestěhoval do Bělehradu , kde získal práci profesora fyziky na lyceu v Bělehradě .
Stal se členem a jedním z restaurátory z Společnosti srbské obřadu , a do činnosti společností, kteří navštíví Srbsko a sbírá staré objekty muzea a historické hodnoty. Od 29. července do 05.9.1846, na návštěvě velkou část Srbska: Šabac, Obrenovac, Valjevo, Loznica, Čačak, Karanovac, drát, Studenica, Ljubostinja, Kruševac, Ravanica, Manasija, Požarevac, Smederevo a dalších srbských městech.
Od 1848-1870 řídil první kolekci muzeum v Srbsku. V červnu 1861 odešel z funkce profesorův, a on se stal manažerem Národního muzea a knihovník (ředitel) Národní knihovny v Bělehradě.
Byl oceněn ruský Řád sv Anny druhého stupně a královský pruský Řád koruny druhého řádu.
Srbská akademie věd a umění: po 1. srpnu řádným členem, 1844. Vice President DSS 1853, 1857-1858, 1861-1862.
řádný člen (Ústav pro vědu a historii státu) jmenován 29.července 1864, tajemník a pokladník SOUD ze dne 29. července 1864 - 1865, v roce 1866; Prezident Court of 1869-1875.

lfancy3.gif (583 bytes)



Pruský řád koruny


Ruský řád sv. Anny

 

lfancy1.gif (1168 bytes)

Zpět na osobnosti

Zpět na hlavní stránku