Ing. Antin (Anton) Kuščynskij * 14.2.1897  † V.1992

Rodiče: Andrij Kuščynskij * ? † ?

Kuščynská * ? † ?

Sourozenci: Ing. Antin Kuščynskij * 1897 Lochvycja 1992
Manželka: Zina Iljaševičová Kučšynská * ? † ?
Děti: Ing. arch. Taras Kuščynskij * 25.5.1932 † 27.12.1983

 

 

Badatel historie, spisovatel a svobodný kozák Antin Kuščynskij, rodák z Lokhvytsie, se narodil 14. února 1897. Byl synem lochvyckého pravoslavného kněze Andrije Kuščynského, pravnukem Dmytra Kuščynského, odznakového spolubojovníka Záporožské armády, blízkého spolupracovníka hejtmana Ivana Mazepy (právě on dopravil hejtmana po bitvě u Poltavy na záchranu Pravého břehu). Poté, co se rodina otce Kuščynského přestěhovala do Kremenčuku, vystudoval reálku a později Kyjevskou vojenskou školu pojmenovanou po knížeti Konstantinu Romanovovi.

 

Během první světové války byl vedoucím průzkumné skupiny a po třetím zranění vedoucím výcvikové skupiny 240. Vávrova pluku, později se stal starším adjutantem operační jednotky velitelství 60. pěší divize, na jejímž základě byly ukrajinizovány jednotky, z nichž byl vytvořen ukrajinský pluk hejtmana Pylypa Orlyka. Po návratu do Poltavské oblasti v prosinci 1917 se Antin Kuščynskij připojil ke svobodným kozákům a stal se velitelem setniny 47. kremenčického pluku. Stovka postavila své stánky u vládních budov, na nádraží, u železného mostu přes Dněpr, u přístaviště parníků.

 

Zvláště pozoruhodný byl den, kdy před budovou Ukrajinské instruktorské školy vyšších důstojníků v Kyjevě na Zvirynci jednotky přísahaly věrnost ukrajinskému státu a hejtmanovi celé Ukrajiny. Během ukrajinské revoluce v letech 1917-1920 byl Antin Kuščynskij jedním z mála ukrajinských čestných mužů, kteří patřili ke třem nejcharakterističtějším vojenským formacím té doby - Ukrajinskému svobodnému kozáctvu, Armádě Ukrajinské lidové republiky a Armádě hejtmana Pavla Skoropadského.

 

V exilu studoval na Ukrajinské hospodářské akademii v Poděbradech (1922-1927), kde pod vedením profesora Borise Martoše, rovněž rodáka z Poltavy, obhájil disertační práci „Kulturně-výchovná činnost kooperace“ a disertaci „Lesní družstva v Karpatech“ a aktivně přispíval do různých ukrajinských publikací v zahraničí. Později pracoval jako tajemník Ukrajinské svobodné univerzity v Praze.

 

Během událostí na Podkarpatské Ukrajině v roce 1939 se stal vedoucím huculského oddílu Koš, který sídlil v obci Kvasy v Rachovském okrese, byl součástí vojenské formace „Organizace obrany lidu - Karpatská Síč“ a byl zajat maďarskou armádou.

 

V letech 1940-1945 pracoval Antin Kuščynskij jako správce hejtmanských publikací v emigraci, byl členem Nejvyššího vedení hejtmanského hnutí, vedl vojenskou referenturu hejtmana P. Skoropadského v zahraničí. Žil v táboře pro vysídlené osoby v Mitenwaldu (západní Německo), později emigroval do Francie, pak do Paraguaye a v roce 1958 se usadil v Chicagu, kde v květnu 1992 ve věku 96 let zemřel.

 

V květnu 2016 jsem se s pomocí Marie Klymčakové mohl seznámit s částí archivu A. Kuščynského v Ukrajinském národním muzeu v Chicagu. Nejstarší syn A. Kuščynského Taras, narozený 25. května 1932 v Praze, byl známý český fotograf ukrajinského původu, člen Svazu československých výtvarných umělců. T. Kuščynskij absolvoval ukrajinskou základní školu na Ukrajinském gymnáziu v Praze a v roce 1961 Fakultu architektury pražské polytechniky. T. Kushchynsky se stal pro mnohé průkopníkem, vynálezcem reklamní a průmyslové fotografie - nových žánrů ve fotografii v tehdejším Československu.

 

Antin Kuščynskij byl v Chicagu členem Bratrstva při katedrále svatého Vladimíra, od roku 1965 vedoucí Bratrstva, jeden z iniciátorů a aktivních činitelů obnovy Ukrajinského svobodného kozáctva (UVK) v USA, generální tajemník, redaktor časopisu „Ukrajinské kozáctvo“. V letech 1971-1973 byl zvolen vojenským atamanem Ukrajinského vojenského kozáctva a v letech 1974-1976 atamanem a předsedou Generální bulavy Ukrajinského vojenského kozáctva.

 

Antin Kuščynskij se stal autorem historického výzkumu minulosti ukrajinského kozáctva. Jeho články o oživení a pěstování kozácké myšlenky byly publikovány v časopisech „Ukrajinské kozáctvo“, „Svoboda“ a dalších publikacích ukrajinské emigrace. K významnému odkazu Antina Kuščynského patří jeho práce, v níž studoval ukrajinský trojzubec - „Státní znak křesťanské Ukrajiny: K 1000. výročí pokřtění Ruska-Ukrajiny“, která vyšla v Chicagu v roce 1983.

 

Koncem roku 2008 byla na hlavní ulici v Lokhvyci instalována pamětní deska Antina Kuščynského, byl založen Institut ukrajinského svobodného kozáctva nesoucí jeho jméno, jehož cílem je vydávat díla našeho nezapomenutelného rodáka.

 

Hlavní stránka