Křížová cesta u kaple Panny Marie ve Stromkovicích
50.6941983N, 15.5008908E
 

 

O postavení dřevěné stavbičky se prý nejvíce zasloužili Jan a Josef Gebrtovi z Jestřabí a Janouškovi ze stromkovické samoty Kabelice. To se však ještě Stromkovice jmenovaly Jammertal, v mluvě českých horáků Imertol. Objev léčivé vody – včetně data této události – je zachycen v nábožné písni se sáhodlouhým názvem: „Píseň o zázračné vodě, která se vynašla dne 16. května L.P. 1863 v horách krkonošských v obci Jamrtál“.

V písni o 22 slokách se dozvídáme, jak jistou nevidomou ženu k prameni přivedl sen, který se jí ve spánku vracel po několik let; po omytí očí vodou ze studánky se jí zrak navrátil. Podobných případů zázračného uzdravení se traduje povícero, studánka tak získala značný věhlas mezi obyvateli celých západních Krkonoš. Nad studánkou byla postavena kaple zasvěcená Panně Marii, která ve snu promlouvala k oné první uzdravené ženě.

Poutní pobožnosti, do roku 1949 doprovázené slavnými procesími, se tu od roku 1990 zase konají vždy na 1. máje a v první neděli po 15. srpnu (což je svátek Nanebevzetí Panny Marie). Mše se konají venku pod korunami stromů.

O něco později než kaplička zasvěcená Panně Marii vznikla křížová cesta znázorňující čtrnáct zastavení během Kristova putování na jeruzalémské popraviště na hoře Golgotě. Ta je údajně nabitá pozitivní duchovní energií. V roce 1928 se krajem prohnala silná vichřice, která pokácela na vrchu Kobyla velkou část stromů. Křížová cesta ale zůstala netknutá. Podobná pohroma postihla toto místo v roce 1986 a opět stromy, které stojí kolem kaple Panny Marie, náporu běsnícího živlu odolaly. Křížová cesta u kapličky byla původně tvořena obrázky na stromech, v roce 1993 byly instalovány do dřevěných schránek na sloupech nové obrazy. Kaplička byla přestavěna v roce 2007.

 

 

 

Dřívější podoba kapličky před rokem 2007 měla jak zvenku tak zevnitř mnohem autentičtější atmosféru.

 

 

 

 

 

 

zpět na Křížlice

Zpět na hlavní stránku