Eduard a Franz Grein

 

V roce 1857 založil ve Štýrském Hradci (Grazu) Eduard Grein své kamenické dílny. Začínal se šesti dělníky. O sedm let později přechází podnik na bratra Franze, který vedl podnik až do roku 1879. Poté řídili podnik jeho dva synové Ernst a Franz. Od roku 1886 se podnik stává výlučným vlastnictvím Franze Greina jn.

Kolem roku 1890 se stal Franz Grein vlastníkem rozšířených kamenolomů na stráních Gleinalpe a Stubalpe, ve kterých se těžil bílý a šedý mramor. Dále vlastnil azbestový lom v Oststeiermarku a granitový lom v Bachergebirge.

V roce 1897 převedl Franz Grein své kamenické dílny na strojní pohon. V roce 1900 zaměstnával celkem 300 dělníků.

Význačné kamenické a sochařské práce prováděla firma pro kostel Srdce páně ve Štýrském Hradci. Jako uznání za tyto práce nechal knížecí biskup Dr. Johannes Zwerger umístit bustu podnikatele Franze Greina v nadživotní velikosti na portál kostela.


Busta Franze Greina na Herz Jesu Kirche v Grazu

Za působení na technické universitě ve Štýrském Hradci obdržel od císaře zlatý kříž za zásluhy. V roce 1908 byl jmenován dvorním kameníkem.

Po roce 1920 převzali společnost synové Ernst a Robert, kteří firmu rozšířili. Dnes je Grein Group mezinárodní společností.

 

Herz Jesu Kirche ve Štýrském Hradci

 

 

Kamenická firma působí dodnes

 

lfancy1.gif (1168 bytes)

Zpět na osobnosti

Zpět na hlavní stránku