Josef Vraný  * 28.12.1842 † 13.10.1901         * 24.(28)6.12.1842  † 13.10.1901 (1887?)

Rodiče: Václav Vraný * 15.6.1808 † 14.4.1877 statkář v Sušně č. 18

Marie Horáková Vraná * 20.11.1815 † 20.3.1898

Sourozenci: Anna Vraná Marková * 17.10.1838 † 5.3.1916

Marie Vraná * 10.8.1840 † ?

Josef Vraný * 28.12.1842 † 13.10.1901

Václav Vraný * 15.9.1845 † ?

Jan Vraný * 27.7.1852 † ?

Manželka: Anna Urbanová Vraná * 8.1.1851 † 29(27).12.1913  
Děti: Božena Vraná Marečková * 20.7.1870 † 11.7.1948

JUDr. Bohuslav Vraný * 22.4.1873 † 8.1.1947

Zdenka Vraná * 7.7.1877 † 7.7.1887

 

 

Prodělal polytechnická studia a věnoval se hospodářské činnosti. Byl statkářem. Od roku 1869 žil se slečnou Urbanovou s Chorušic. Manželé měli dvě děti (dcera Božena a syn Bohuslav Vraný, místodržitelský koncipista v Žamberku). Působil jako člen kuratoria hospodářské školy v Mladé Boleslavi. V Boleslavi mu patřil největší zemědělský dvorec (dříve Haslerův).

Byl aktivní i politicky. Působil jako starosta rodného Sušna. Zastával i funkci okresního starosty v Benátkách nad Jizerou, později náměstka okresního starosty v Mladé Boleslavi. Po jistou dobu působil i jako starosta města Mladá Boleslav. Na post starosty Mladé Boleslavi byl zvolen roku 1894.

Působil jako starosta rodného Sušna. Zastával i funkci okresního starosty v Benátkách nad Jizerou, později náměstka okresního starosty v Mladé Boleslavi. Po jistou dobu působil i jako starosta města Mladá Boleslav od roku 1894.

V 80. letech 19. století se zapojil do zemské politiky. Ve volbách v roce 1883 byl zvolen v kurii venkovských obcí, volební obvod Nymburk, Benátky do Českého zemského sněmu.

Působil i jako poslanec Říšské rady (celostátního parlamentu Předlitavska), kam usedl v doplňovacích volbách roku 1886 za kurii venkovských obcí v Čechách, obvod Mladá Boleslav, Nymburk atd. Nastoupil 29. září 1886 místo Josefa Klímy. Rezignaci oznámil na schůzi 24. října 1888. V parlamentu ho pak nahradil Václav Janda. Ve volebním období 1885–1891 se uvádí jako Joseph Vrany, statkář a okresní starosta, bytem Mladá Boleslav.

Na Říšské radě se přidal k Českému klubu, který od konce 70. let sdružoval staročechy, mladočechy, českou konzervativní šlechtu a moravské národní poslance.

Zemřel po krátké nemoci v říjnu 1901.

Wiki

 

Vídeň 1870

 

mapa03Susno.gif (15665 bytes)

Sušno se nachází jihozápadně od Mladé Boleslavi

mapa18Chorusice.gif (16880 bytes)

Chorušice se nacházejí mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví

Chorušice

 Národní listy. říjen 1901, roč. 41, čís. 284, s. 2
Chybně uvedeno datum narození

 

 

Hlavní stránka